Pakiet 4 aktów prawnych o Trybunale Konstytucyjnym

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość wprowadzało te haniebne zmiany, które odciągały nasz kraj od praworządności i demokracji nie było wtedy Lewicy w Sejmie. Byliśmy z ludźmi na ulicach. Protestowaliśmy przeciwko tym zmianom.

Pamiętacie słynny rzutnik partii Razem? Miał przypomnieć ówczesnej pani premier Beacie Szydło o tym, czym jest konstytucja, czym się ona jako premier powinna kierować i że powinna wypełniać swoje zadania, publikować wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

W środę odbędzie się debata o uchwale w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Obywatele zasługują na to, aby działał „sąd konstytucyjny”, który w pełni realizuje swoje zadania konstytucyjne.

Proponujemy pakiet rozwiązań, który składa się z 4 aktów prawnych:

✅ projekt uchwały Sejmu w sprawie kompleksowej reforma TK;

✅ projekt ustawy o TK (przepisy o funkcjonowaniu);

✅ przepisy wprowadzające ustawę o TK (wdrożenie ustawy);

✅ nowelizacja Konstytucji w kontekście funkcjonowania TK oraz wprowadzenia zasady bezpośredniego stosowania konstytucji przez sądy powszechne.

Pewność prawa musi być istotna dla każdego z nas, bo każdy z nas może się z tym zmierzyć będąc stroną postępowania. Lewica będzie stała w obronie praworządności i przywrócili razem z naszymi partnerami demokrację.

Tzw. wyroki Trybunału pani Przyłębskiej są obarczone wadą prawną – te, w których wydawaniu brali udział tzw. sędziowie dublerzy. Ta uchwała, którą mam nadzieję przyjmie Sejm stanowi o tym, że ten wyrok dotyczący aborcji, który doprowadził do śmierci co najmniej kilku kobiet w Polsce, będzie uznany jako obarczony wadą prawną, czyli niewiążący.

Lewica zawsze będzie stała po stronie kobiet. A na straży tych praw musi stać prawdziwy Trybunał Konstytucyjny.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp