POROZUMIENIE DLA PRAWORZĄDNOŚCI!

Porozumienie dla Praworządności – to współpraca demokratycznych partii opozycyjnych w tym i Nowej Lewicy oraz organizacji obywatelskich, które porozumiały się dla przywrócenia w Polsce praworządności. Politycy oraz strona społeczna wspólnie przygotowali projekt ustawy dotyczący polskiego wymiaru sprawiedliwości, a który ma odpowiadać wymogom zarówno standardów konstytucyjnych, jak i standardów prawa europejskiego. Jego wdrożenie spowoduje wykonanie wyroku TSUE na Polskę, który dotyczy likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Niewykonywanie tego orzeczebua przez rząd Morawieckiego kosztuje polskich podatników 1 mln euro każdego dnia.

Po raz pierwszy tej kadencji parlamentu praktycznie wszystkie ugrupowania opozycji demokratycznej składają jeden wspólny projekt ustawy. To jest coś innego niż głosowanie tak samo w jakieś sprawie, to jest wspólny projekt, który powstał przy szczególnym zaangażowaniu strony społecznej. Gdyby to same ugrupowania polityczne się tym zajmowały, to pewnie by się to nie udało, pewnie wszyscy by się pokłócili.  

Lewica nigdy nie miała wątpliwości, że praworządność jest dla Polski sprawę priorytetową, podobnie jak to, że trzeba było zagłosować za przyjęciem europejskich funduszy odbudowy. To są kwestie pryncypialne i cywilizacyjne.  

Lewica ma nadzieję na przyszłe wspólne prace również w innych obszarach. Wiemy, że nie we wszystkim będziemy się zgadzali i nie zawsze będziemy mogli złożyć wspólny projekt. Ale te działania pokazują, że dialog i konsensus oraz wzajemne poszanowanie oraz wielogodzinne merytoryczne prace mogą zakończyć się sukcesem.  

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp