Europejski Kongres Kobiet 

Płacz, krzyk, krew, mord, gwałt – wojna w Ukrainie! 

❤️ Jako społeczeństwo poradziliśmy sobie w tym kryzysie doskonale. To było pospolite ruszenie ludzi dobrych serc.

🇵🇱 To mieszkanki i mieszkańcy Polski otworzyli swoje domy dla uchodźców z Ukrainy. To czego zabrakło od strony państwa to koordynacja działań, to pomoc tym, którzy chcieli nieść pomoc. Działali po omacku.

🟣 W moim biurze poselskim, przy wielkim udziale i pomocy ze strony wolontariuszy i wolontariuszek otworzyłam punkt pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. Drzwi otwierały się ciagle. Przychodziły osoby. Przyszła zapłakana matka z dwójką dzieci na ręku, która dopiero, co wróciła z frontu. Przed chwilą bomby spadły na jej dom. My, wolontariusze i wolontariuszki nie mając przeszkolenia psychologicznego, nie mogąc sobie wyobrazić cierpienia tych osób, musieliśmy w jakikolwiek sposób służyć im pomocą.

🔴 Moim zdaniem rząd nie zrobił tyle, ile mógł zrobić. Rząd przerzucał odpowiedzialność na samorządy. Samorządy choć obciążone napływem ludzi, ostatkiem sił dawały jakoś radę. Ogromne wyrazy szacunku dla Prezydenta Przemyśla i Rzeszowa za koordynację napływu ludzi z Ukrainy.

📈 Warszawa w przeciągu kilku miesięcy zwiększyła swoją liczbę mieszkańców o 250 tys. osób. To jest bardzo dużo ludzi. W Warszawie brakuje mieszkań dla obywateli i obywatelek Polski mieszkających w stolicy, a tutaj trzeba było rozlokować ćwierć miliona osób. Miasto nie radziło sobie z nadzorem dworca i przerzucało wszystko na rząd. Rząd na samorządy. Koło się zamyka.

🤝 Brakowało mi w tym dramatycznym momencie odrzucenia wszystkich sporów, które mamy na co dzień. I stwierdzenia, że dobra w tej sprawie przestańmy się kłócić. Jest wojna i należy pomóc matkom z dziećmi.

Chciałabym, aby tak dramatyczne sytuacje, tak skrajne momenty w historii, były wyjęte spod logiki walki politycznej. Oczekuję od rządu i opozycji demokratycznej, żebyśmy nie rozgrywali interesów politycznych, tylko żebyśmy pomagali Ukraińcom i Ukrainkom. To jest nasza misja dziejowa.

#RobimyRobote

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp