Mieszkanie to prawo, nie towar. Stop flipperom!

Polski rynek mieszkaniowy cierpi przez zjawisko flipowania, które przyczynia się do wzrostu cen nieruchomości, czyniąc je mniej dostępnymi dla przeciętnego obywatela. Inwestowanie w mieszkania i ich szybka odsprzedaż z zyskiem to czysta spekulacja.

Zamiast wspierać innowacje, tworzyć miejsca pracy czy wzmacniać pozycję Polski w Unii Europejskiej, kapitał jest marnowany na kolejne transakcje nieruchomościami. W efekcie nie rośnie PKB, a jedynie pogłębia się problem braku dostępnych mieszkań dla młodych ludzi, którzy chcieliby założyć rodziny. Polska nie będzie się rozwijać, jeżeli jedynym sposobem inwestowania będzie inwestowanie w mieszkania.

Dlatego powstała ustawa, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze oraz złożona przez Klub Parlamentarny Lewicy, która wprowadza zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych. Proponowane stawki to 10% przy sprzedaży mieszkania w ciągu roku od zakupu, 6% między pierwszym a drugim rokiem oraz 4% między drugim a trzecim rokiem. Opodatkowane będzie także kupowanie kolejnych mieszkań w krótkim, pięcioletnim okresie. Ustawa przewiduje również ochronę dla osób, które muszą sprzedać mieszkanie z powodów losowych, takich jak podział spadku, rozwód czy śmierć w rodzinie.

Mieszkanie to prawo, a nie towar do handlu. To dach nad głową dla ludzi i szansa na założenie rodziny. W obliczu obecnej sytuacji demograficznej, gdzie wielu młodych Polaków nie ma zdolności kredytowej, dostępność mieszkań jest kluczowa.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp