10 miliardów od PiS dla Kościoła – a gdzie pieniądze dla obywateli?

8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości to ogromne koncesje pieniężne dla kleru i wszystkich instytucji, o których będę mówiła, które miały na celu wspierać Prawo i Sprawiedliwość – zarówno medialnie, jak i narracyjnie.

Jeżeli mówimy o ministerstwach, to złożyliśmy z marszałkiem Czarzastym wspólną interpelację do wszystkich ministrów, do wszystkich resortów, a także do pana premiera Donalda Tuska o to, jakie środki zostały wydatkowane przez konkretne resorty na finansowanie Kościoła katolickiego w trakcie 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. To są naprawdę rekordowe sumy, i myślę, że zrobią wrażenie na każdym, szczególnie gdy przełożymy je na to, co można by z tych pieniędzy sfinansować.

Jeżeli chodzi o resorty, absolutnym rekordzistą jest Ministerstwo Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego4 miliardy 394 miliony 865 tysięcy złotych. To jest kwota obejmująca również finansowanie uczelni wyższych. Tak, to prawda, że są one wpisane w konkordat, ale wiemy, że liczba finansowanych uczelni jest większa, niż powinna być. Wśród nich jest m.in. szkoła Tadeusza Rydzyka, o której za chwilę też będę mówić.

Kolejne ministerstwo to MSWiA1 miliard 943 miliony 470 tysięcy 684 złote.

Następne w kolejności pod względem wielkości wydatków jest Ministerstwo Kultury. Wiemy, że część tych środków jest przeznaczana na zabytki, i absolutnie nie chcemy ograniczać finansowania zabytków kościelnych, sakralnych czy dzieł sztuki znajdujących się w świątyniach. Jednak informacyjnie – jest to kwota 1 miliarda 342 milionów 429 tysięcy 467 złotych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska1 miliard 94 miliony 422 tysiące 809 złotych.

Ministerstwo Sprawiedliwości47 milionów 380 tysięcy 55 złotych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych9 milionów 830 tysięcy 340 złotych.

KPRM67 milionów 61 tysięcy 436 złotych.

Ministerstwo Rolnictwa149 milionów 609 tysięcy 181 złotych.

Ministerstwo Cyfryzacji – tutaj najmniej, bo 642 tysiące 534 złote.

Ministerstwo Zdrowia24 miliony 338 tysięcy 816 złotych – m.in. na kapelanów szpitalnych.

Ministerstwo Infrastruktury586 tysięcy 129 złotych.

Ministerstwo Sportu9,5 miliona złotych.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej26 milionów 102 tysiące 386 złotych – m.in. na pensje kapelanów w Ochotniczych Hufcach Pracy.

Ministerstwo Finansów7 milionów 338 tysięcy 465 złotych.

Ministerstwo Obrony Narodowej188 milionów złotych.

Łącznie te wszystkie wydatki przez 8 lat wyniosły 9 miliardów 986 milionów 129 tysięcy 382 złote.

To jest 10 miliardów złotych wydanych na Kościół przez 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ale to jeszcze nie wszystko, jeżeli chodzi o wydatki na Kościół w Polsce.

Komisja Majątkowa oddała w tym czasie 65 tysięcy 537 hektarów ziemi i wypłaciła rekompensaty w wysokości 143 milionów 543 tysięcy 231 złotych.

Na koniec – „rodzynek” wśród wszelkich form wsparcia. Tadeusz Rydzyk otrzymał prawie pół miliarda złotych z polskiego budżetu, z kieszeni polskiego podatnika – dokładnie 427 milionów 612 tysięcy 290 złotych.

To są kwoty, których brakuje na wiele rzeczy w Polsce. To pieniądze, które można by przeznaczyć chociażby na dofinansowanie ochrony zdrowia, na którą wciąż wydajemy zbyt mało w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. To środki, za które można by zbudować mieszkania, żłobki.

Pytanie brzmi: czy my jako państwo mamy finansować kler? Czy mamy finansować Tadeusza Rydzyka, jego szkołę, jego radio? Czy wreszcie pora z tym skończyć i przejść do spokojnej, racjonalnej rozmowy o tym, w jaki sposób Kościół powinien być finansowany? Czy naprawdę musi być finansowany przez państwo? Może przez wiernych? Może poprzez podatki, które powinien płacić od swoich przychodów – przychodów, które przecież nigdzie nie są rejestrowane? Nie ma kasy fiskalnej, gdy ktoś płaci za ślub czy pogrzeb członka swojej rodziny.

O tym chcemy rozmawiać. Nie chcemy działać pochopnie, nie robimy tego tylko na potrzeby kampanii – absolutnie nie. My ten temat pilotujemy z panem przewodniczącym już od wielu miesięcy.

Tak jak zapowiedział pan przewodniczący, w środę przedstawimy kolejną propozycję dotyczącą Funduszu Kościelnego.

Podziel się

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp